1. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach – na terenie i w budynkach dawnych hut (obiekty z 1841 r. oraz zachowany kompletny ciąg technologiczny z 1899 r., jedyny w Europie) prezentowane są m. in. zbiory związane z górnictwem i hutnictwem, nowoczesna multimedialna wystawa paleontologiczna oraz kolekcja samochodów ciężarowych Star.
2. Odsłonięcie geologiczne w Starachowicach – pomnik przyrody, ściana skalna zbudowana z piaskowców dolnojurajskich o długości 400 m. i wysokości 4-8 m.
3. Starachowicka Kolej Wąskotorowa – jest pamiątką po bogatej niegdyś sieci kolei wąskotorowych w okolicach Starachowic. Obecnie w sezonie letnim wykonuje kursy turystyczne na dwóch odcinkach: Starachowice – Lipie oraz Iłża – Marcule.
4. Kapliczka z 1849 r. w Lipiu – żelazny krzyż na kamiennej kolumnie upamiętniający epidemię cholery, podczas której zmarła większość mieszkańców Lipia.
5. „Pałac Schoenberga” w Wąchocku – ruiny okazałej kamienicy i zespołu budynków fabrycznych z pocz. XIX w. z urządzeniami hydrotechnicznymi (m. in. układ wodny, zapora, przepusty). W pobliżu zbiornik wodny, kompleks rekreacyjno-sportowy i skwer z Pomnikiem Sołtysa.
6. Opactwo Cystersów w Wąchocku – ufundowane w 1179 r., wzniesione na przeł. XII i XIII w., jeden z najcenniejszych w Polsce zabytków późnoromańskich. Na terenie Opactwa funkcjonuje również Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu i Panteon Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego 1939-45.
7. Rynek w Wąchocku – plac mjr. Jana Piwnika „Ponurego” (dowódcy partyzanckiego Armii Krajowej), w centralnej części placu pomnik „Ponurego”.
8. „Dworek Langiewicza” – budynki dawnej poczty zajezdnej z 1. poł. XIX w., w czasie Powstania Styczniowego kwaterował tu gen. Marian Langiewicz (tablica na ścianie).
9. Rataje – modrzewiowa kaplica pw. Św. Zofii z końca XVIII w. W pobliżu zabytkowy park podworski z XIX w. z wiekowymi drzewami (pomniki przyrody).
10. Polana Langiewicza – miejsce obozowania oddziałów powstańczych gen. Mariana Langiewicza w 1863 r. (Powstanie Styczniowe). Pomnik, tablica pamiątkowa na sośnie (pomniku przyrody).
11. Wykus – leśny rezerwat przyrody, w czasie II wojny światowej baza zgrupowań partyzanckich AK „Ponurego” i „Nurta”. W pobliżu łąka Barwinek – miejsce wygranej przez partyzantów „Ponurego” bitwy z niemiecką obławą 16 września 1943 r.
12. Cygańska Kapa – pomnik przyrody, próg skalny zbudowany z piaskowców dolnotriasowych o długości około 40 m. Najwyższa skałka (ok. 3,5 m. wys.) tworzy duży okap i obszerną pod nim niszę.
13. Biały Kamień – pomnik przyrody, grupa dwunastu skałek w formie występów, niewielkich progów i „kazalnic”, o wysokości 1,0-2,5 m.
14. Mostki – pozostałości zakładu wielkopiecowego z XVIII-XIX w., murowany dworek z XIX w. będący niegdyś siedzibą zarządu zakładu (obecnie dom kultury), zbiornik wodny na rzeczce Żarnówce.
15. Kościół w Radkowicach – pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, drewniany, wzniesiony w 1621 r. w Miedzierzy (niedaleko Końskich), przeniesiony do Radkowic w latach 1958-63.
16. Park podworski w Radkowicach-Kolonii – z XVIII-XIX w.
17. Cmentarz żydowski w Starachowicach – kirkut funkcjonował od końca XIX w. do 1946 r., jeden z większych w regionie.