Skałki Piekło pod Niekłaniem – dlaczego rezerwat?
Rezerwat został utworzony w 1959 r. , by zachować osobliwe formy skalne. Skały, o których mowa zostały wyrzeźbione dzięki procesom erozyjnym w triasowych i dolnojurajskich piaskowcach. Dzięki temu pięknie odróżniają się żółtym i pomarańczowym, ale też ciemnym kolorem na tle zieleni lasu. Na długości kilkuset metrów skałki tworzą dwa osobne skupiska. Idąc niebieskim szlakiem od parkingu najpierw docieramy do niższych i ciemniejszych form skalnych, by następnie dojść do bardziej kolorowych i okazałych, osiągających do 8 m wysokości, ostańców.
Dinozaury od dawna nie stąpają ciężkim krokiem po ziemi, lecz ślady ich minionej obecności zachowały się w różnych formach. Odnajdujemy je także w Polsce, co prowadzi do wniosku: że żyły również na naszych ziemiach. Unikatowe ślady dinozaurów odnajdziemy w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie. Oddalony jest on od wspomnianego wcześniej Niekłania o 6 km. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie odsłonięć skał dolnojurajskich oraz interesujących okazów mineralogicznych i paleontologicznych.
Rezerwat znajduje się w Nadleśnictwie Stąporków, obejmuje teren dawnej kopalni odkrywkowej glin ceramicznych wykorzystywanych do wyrobu cegieł.